Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

Kansere Neden Olan Asbest Yasaklandı...

Aralık 30, 2010

Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, kansere neden olan asbestin, üretim, kullanım, piyasa arzı ile asbest içeren eşyaların piyasaya arzını 31 Aralık 2010 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yasakladı.

Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün, asbesti (amyant) tamamen yasaklayan yönetmeliği 31 Aralık 2010 tarihinde yürürlüğe giriyor. Böylece daha önce kısmen yasaklanan asbest tamamen yasaklı hale gelirken, Avrupa Birliği ile de bu konuda tam uyum sağlanmış olacak.

TÜM FAALİYETLERE YASAK

Düzenleme ile 31 Aralık 2010 tarihinden itibaren tüm asbest türlerinin çıkarılması, herhangi bir ürün üretiminde kullanılması, asbest içeren tüm ürünlerin piyasaya arzı yasaklanmış olacak.

Çok iyi bir yalıtkan madde olan asbest çoğunlukla içme suyu boruları başta olmak üzere yapı malzemelerinde ve gemi yapımında kullanılıyor. Asbest solunum ya da içme suyu yoluyla vücuda girdiğinde başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açıyor.

Asbestin neden olduğu hastalıkların bazıları, akciğer zarları arasında sıvı toplanması, kireçlenme, akciğer zarı kalınlaşması ve akciğer dokusunda bağ dokusu oluşumu olarak sıralanıyor. Ayrıca ciltte yaralara da neden olabiliyor.
Asbestin yasaklanması ile asbest kaynaklı hastalık riskleri ortadan kalkarken, çevresel ortama asbest bırakılmasına son verilmiş olacak.